Statybos rūšys ir jų taikymo variantai

1. Statybos rūšių reglamentavimas

Statybos techninis reglamentas „Statinio statybos rūšys“ statybos sektorių pagal atliekamų darbų pobūdį ir apimtis suskirsto į statybos rūšis. Statinio statybos rūšys:

  • Naujo statinio statyba;

  • Statinio rekonstravimas;

  • Statinio remontas:

Statinio kapitalinis remontas;

Statinio paprastasis remontas;

  • Statinio griovimas.

2. Naujo statinio statyba

Naujas statinys gali būti antžeminis ir požeminis. Naujo antžeminio statinio statyba vykdoma žemės paviršiaus plote, kuriame nėra statinių. Naujo požeminio statinio statyba galima ir tada, kai žemės paviršiaus plotas, virš statomo požeminio statinio užimtas kitais statiniais.

Naujo statinio statyba vadinami statybos darbai, kurių tikslas pastatyti naują statinį ar pristatyti prie esamo statinio antžeminį ar požeminį priestatą, nekeičiant esamo statinio, nutiesti naujus inžinerinius tinklus ar naujas susisiekimo komunikacijas naujose trasose, atstatyti buvusį (visiškai sugriuvusį, sunaikintą, nugriautą) statinį.

3. Statinio rekonstravimas

Statinio rekonstravimas vykdomas, kai norima perstatyti esamo statinio laikančiąsias konstrukcijas ir tuo pakeičiant (padidinant, sumažinant) bet kuriuos statinio išorės matmenis – ilgį, plotį, aukštį, skersmenį ir pan. Laikoma, kad laikančiosios konstrukcijos perstatomos, kai:

  • Pastatomi nauji aukštai;

  • Įrengiamas naujas rūsys, praplečiamas esamas;

  • Nugriaunama dalis esamų aukštų;

  • Prie statinio pristatomas (ar pastatomas tarp gretimų statinių) priestatas, jei dėl šio priestato pristatymo keičiamos, silpninamos, stiprinamos ir pan. esamo statinio laikančiosios konstrukcijos;

  • Pakeičiamos bet kurios laikančiosios konstrukcijos kitomis laikančiosiomis konstrukcijomis, įrengiamos naujos laikančiosios konstrukcijos, pašalinama dalis esančių laikančiųjų konstrukcijų.

4. Statinio kapitalinis remontas

Statinio kapitalinio remonto tikslas – pertvarkyti statinio laikančiąsias konstrukcijas, nekeičiant statinio išorės matmenų – ilgio, pločio, aukščio, skersmens ir pan. Laikoma, kad statinio laikančiosios konstrukcijos pertvarkomos, kai jos stiprinamos (išskyrus esamų angų užtaisymą), silpninamos, pakeičiamos (dalinai ar visos) to paties ar kito tipo laikančiosiomis konstrukcijomis.

5. Statinio paprastasis remontas

Statinio paprastojo remonto tikslas – atnaujinti esamą statinį, jo nerekonstruojant ir kapitališkai neremontuojant. Į šią statybos rūšį patenka visi statybos darbai, nenurodyti statinio rekonstravimo ir kapitalinio remonto skyriuose, tarp jų:

  • Statinio nelaikančiųjų konstrukcijų (jų tarpe – laiptų aikštelių, laiptatakių, nepriskiriamų statinio laikančiosioms konstrukcijoms) įrengimas, perstatymas, pertvarkymas ar griovimas;

  • Sąramų laikančiose sienose stiprinimas, keitimas jų nesilpninant;

  • Pavienių elementų (rąstų, gegnių, plytų ir pan.) laikančiose konstrukcijose pakeitimas, nesilpninant laikančiųjų konstrukcijų;

  • Fasadų ar stogo dangos ar apdailos keitimas;

  • Angų, reikalingų statinio inžinerinių sistemų įrengimui iškirtimas skersai laikančiąsias atitvaras, kai bet kuris angos matmuo ne didesnis už atitvaros storį;

  • Nišų laikančiose atitvarose iškirtimas, kai nišos gylis neviršija pusės atitvaros storio, o kiti nišos matmenys ne didesni kaip dvigubas atitvaros storis;

  • Angų atitvarose užtaisymas, buvusių laikinai užtaisytų angų atvėrimas;

  • Pastatų ar jų dalių apšiltinimas;

  • Balkonų, lodžijų įstiklinimas, fasado elementų pakeitimas, nesilpninant laikančiųjų konstrukcijų;

  • Architektūros detalių pakeitimas;

  • Statinio bendrųjų, atskirųjų, vartotojo inžinerinių sistemų įrengimas, keitimas, šalinimas;

  • Kiti statybos darbai (jų tarpe apdailos darbai), atliekami nekeičiant, nešalinant, neįrengiant, nestiprinant ir nesilpninant laikančiųjų konstrukcijų.

6. Statinio griovimas

Statinio griovimas – statybos rūšis, kurios tikslas – išardyti (išmontuoti) visas statinio konstrukcijas. Statinys laikomas nugriautu, jei išardytos visos jo konstrukcijos (išskyrus likusias giliau kaip 0,5 m po žemės paviršiumi). Statinio dalių griovimo darbai, atliekami statinio rekonstravimo ar kapitalinio remonto metu, nelaikomi statinio griovimu.

7. Kokią statybos rūšį pasirinkti?

Dažnu atveju užtenka peržvelgti statybos rūšių apibūdinimus ir taip priskirti būsimus darbus vienai ar kitai rūšiai, tačiau pasitaiko atvejų, kai galima darbus vykdyti etapais, pasirenkant kelias statybos rūšis. Planuojant statybos darbus reikia įvertinti kokiai statybos rūšiai bus priskiriami numatomi darbai. Pagal tai nustatoma ar reikalingas projektas ir leidimas statybos darbų vykdymui. Tinkama statybos vadyba gali sutaupyti laiko ir pinigų. Toliau pateikiama keletas atvejų kaip tvarkomas nekilnojamas turtas.

Pirmas variantas: turimas sklypas su esamu statiniu, kuris nėra reikalingas bet planuojama sklype statyti naują pastatą. Perskaičius statybos rūšių sąrašą nesunkiai surandama, kad šiuo atveju reikėtų atlikti esamo statinio griovimą ir naujo statinio statybą. Tačiau reikia įvertinti tai, kad šiems darbams reikalingas dvi statybos rūšis apimantis projektas. Taip pat nugriovus statinį reikės jį išregistruoti, o pastačius naują – įregistruoti. Kitas šios situacijos sprendimo variantas – vykdyti esamo statinio rekonstrukciją. Šiuo atveju reikalingas tik vieną statybos rūšį apimantis projektas, o registruoti reikia tik atliktus pakeitimus. Aišku reikia suprasti, kad norint pasirinkti statinio rekonstravimo statybos rūšį reikia palikti dalį esamo pastato: sienos, pamatų fragmentą ar kita. Rekonstruojant galima pakeisti pastato paskirtį, pavyzdžiui turint pagalbinio ūkio pastatą, jį galima rekonstruoti į gyvenamąjį namą ar kita.

Antras variantas: turimas didelis pastatas su prilipusiais mažais priestatais, kurių vieną norima nugriauti (pastatas registruotas kaip vienas statinys). Pagal statybos rūšis reikėtų atlikti statinio rekonstravimą. Šiuo atveju, jei statinys didelis, jis gali būti priskiriamas ypatingiems statiniams, todėl projektas bus didesnės apimties, detalesnis ir bus reikalinga atlikti projekto ekspertizę. Kitas šios situacijos sprendimo variantas – rengti du projektus ir darbus vykdyti dviem etapais. Pirmu etapu rengiamas statinio paprastojo remonto projektas, kuriuo statinys suskirstomas į atskirus nekilnojamojo turto vienetus, atskiriant norimą nugriauti pastato dalį. Įvykdžius darbus nauji nekilnojamojo turto vienetai įregistruojami. Antru etapu rengiamas naujai sukurto ir norimo nugriauti statinio griovimo projektas. Šiuo atveju jei statinys pakankamai mažas, jis gali būti priskirtas nesudėtingiems statiniams, o darbams atlikti užteks ženkliai mažesnės apimties projekto.

Trečias variantas: Turimas gyvenamasis namas be garažo, norima pristatyti garažą. Pirmu žvilgsniu reikėtų atlikti statinio rekonstravimo darbus ir rengti gyvenamojo namo rekonstrukcijos projektą apimantį visą namą. Kitas galimas variantas – garažą statyti kaip priestatą prie esamo pastato ir vykdyti naujos statybos darbus bei jį įregistruoti kaip atskirą priblokuotą pastatą prie esamo namo. Šiuo atveju įvertinus naujo pastato dydį ir priskyrus jį prie nesudėtingų statinių yra galimybė, kad gali nereikėti statybos projekto ir jo derinimo – gali užtekti tik įregistruoti naują pastatą. Vienaip ar kitaip, statant garažą kaip atskirą statinį, jei ir reikalingas projektas, jis bus mažesnės apimties, nes neapims viso namo, o tik naują statomą pastatą.

Apibendrinant, dauguma atveju galima pasirinkti kelis variantus, kaip įgyvendinti norimus tikslus statybų srityje. Svarbu žinoti norus, turimus finansinius, laiko ir kitus resursus. Nesvarbu kokios apimties projektas, tai namo remontas, namo statyba, buto remontas, statinio rekonstravimas ar griovimas, svarbu teisingai sudėlioti darbus ir tinkamai juos atlikti. Kartais nežymūs statybos darbai, tokie kaip – apdailos darbai, inžinerinių sistemų remontas ir keitimas, fasadų šiltinimo darbai, interjero kūrimas ar dizaino keitimas gali tapti sudėtingesni ir užimti daug laiko tvarkant dokumentus ir gaunant leidimus, pasirinkus neteisingą vykdymo kelią.

 

Pastabos:

Taikant straipsniuose naudojamą teisinę informaciją, būtina ją tikrinti galiojančiuose teisės aktuose. Ši medžiaga pateikiama pagal jos sudarymo dieną galiojusius teisės aktus. Visais atvejais privaloma vadovautis galiojančiais teisės aktais, ne tinklalapyje pateikiamu turiniu.

Šiame tinklalapyje pateikiamos nuorodos ar rodyklės į kitų privačių ar viešų organizacijų sukurtą ir prižiūrimą intelektualinę nuosavybę - tinklalapius. Šios nuorodos pateikiamos vartotojų patogumui. Tinklalapio kūrėjai negarantuoja susijusios informacijos tikslumo, teisingumo ar išsamumo. Visos publikuojamos nuorodos yra viešai prieinamos internete, todėl už jų kokybę, reklamą bei legalumą puslapio kūrėjai neatsako. Nuorodų į kitus tinklalapius naudojimas nereiškia jų autorinių teisių pasisavinimo - vartotojas nukreipiamas tiesiai į šiuos tinklalapius pateikiant tiesioginę nuorodą į šaltinį.

Tinklapis ir jame esanti informacija yra valdomi www.nekilnojamast.lt kūrėjų. Visais klausimais dėl turinio galima kreiptis skyriuje "Kontaktai" nurodytais kontaktais.

Vykdydami ES direktyvos dėl privatumo ir elektroninių ryšių reikalavimus, pranešame, jog svetainėje naudojame slapukus. Slapukus naudojame tam, kad palengvintume ir supaprastintume sąveiką tarp vartotojo ir svetainės, užtikrintume interneto svetainės tinkamą veikimą, statistinių duomenų rinkimui ir rinkodaros tikslais. "Slapukų politika"