1. Projektavimo stadijos ir projekto sudėtis
Projektavimo stadijos tai etapai, kuriais vykdomas projektų rengimas. Pirmoji stadija – projektiniai pasiūlymai (žymuo PP), Antroji - techninis projektas (žymuo TP) arba techninis darbo projektas (žymuo TDP), trečioji, jei buvo rengtas ne techninis darbo, o techninis projektas – darbo projektas (žymuo DP). Projekto kaina, kaip ir apimtis priklauso nuo projektavimo stadijos ir apimties.
Projektą sudaro:
• titulinis lapas su projekto informacija;
• projekto sudėties žiniaraštis (žymuo PSŽ);
• projekto dalys (žymenys: BD, SP, A, K...).
Kiekvieną projekto dalį bendruoju atveju sudaro:
• titulinis lapas su projekto dalies informacija;
• dokumentų sudėties žiniaraštis (žymuo DŽ);
• aiškinamasis raštas (žymuo AR);
• techninės specifikacijos (žymuo TS);
• sprendinių brėžiniai (žymuo B);
• sąnaudų kiekių žiniaraščiai (žymuo SKŽ).
• Priedai (projektuotojų kvalifikaciją patvirtinantys ir kiti projekto daliai rengti reikalingi dokumentai).
Kiekvienu atveju projekto ir projekto dalies sudėtis gali būti skirtinga, priklausomai nuo projektuojamo objekto, projektavimo stadijos ir statytojo pageidavimų. Projekto sudėtis dažnu atveju mažinama siekiant koreguoti projekto rengimo išlaidas. Tai nusprendžiama statytojui susitarus su projektuotojais. Tokiu atveju rengiamos tik privalomosios projekto dalys, kuriose pateikiami tik privalomi dokumentai ir duomenys. Visais atvejais ne tik projektuotojas, bet ir statytojas turėtų būti susipažinęs ir žinoti, kokių ir kokios apimties projekto dalių jam reikia. Jei pradėjus projektuoti tai dar neatrodo taip aktualu, tai tikrai pasidarys svarbu pradėjus organizuoti statybas, pasirinkus statybų rangovą ir pradėjus vykdyti statybos darbus. Jeigu trūksta patirties ir nenorima užsiimti papildomu domėjimusi, galima pasamdyti projekto valdymą atliekančią įmonę ar asmenį, kuris padėtų visais projektavimo ir statybos etapais. Projekto valdymas kartais būna teikiamas tos pačios įmonės, kartu su projektavimo paslaugomis.
2. Projektavimo kainos dedamosios
Projektavimo kainai nustatyti yra išleista rekomendacijų, kuriose koeficientais ar procentais vertinamas projektuojamas objektas ir jo sudėtingumas. Rinka dažnai veikia kitaip – čia veikia paklausos ir pasiūlos dėsniai. Projektavimo kaina negali ženkliai skirtis nuo rinkoje vyraujančios kainos, kitaip nesulauks susidomėjimo. Tačiau reikėtų žinoti kas sudaro bendrą projekto kainą.
Projektavimo kainą sudaro:
Gamybos išlaidos:
• kompiuterinė ir spausdinimo įranga;
• programinė įranga;
• darbuotojų algos;
• kelionių į objektą ir derinimus išlaidos;
Administravimo išlaidos;
Mokesčiai;
Pelnas.
Projektuotojai skaičiuoja kiekvienam projektui skiriamą laiką, prie jo prideda dalį įrangos įsigijimo kainos bei kitas susijusias išlaidas bei pelną. Statytojui (klientui) galutinis kainos variantas pateikiamas įvertinus rinkos situaciją ir tai, per kiek laiko jis pageidauja gauti baigtą produktą. Kuo trumpesnis projektavimo terminas, tuo kaina didesnė. Nuolaidą projektui galima daryti ilginant projektavimo terminą, mažinant pelną arba darbų apimtis.
3. Ką slepia pigūs statinių projektai?
Imkime pavyzdį – pigūs namų projektai. Rinkoje priklausomai nuo regiono ir jame dirbančių specialistų kiekio namo projekto kaina gali skirtis net keliais šimtais ar tūkstančiais eurų. Tai priklauso nuo to ar tai individualių namų projektai ar kartotinių namų projektai. Taip pat nuo jų dydžio. Rinkoje dažnai minimi namų projektai iki 80 kv. m, kuriems, kartais nereikalingas arba reikalingas supaprastintas projektas. Tačiau tai taip pat priklauso nuo projekto sudėties.
Tarp gausybės rinkoje siūlomų kartotinių projektų didelė dalis yra ne projektas, o tik architektūrinė ir gal konstrukcijų dalys. Vien su šiomis dalimis statybos leidimo gauti nepavyks. Greta reikės užsisakyti likusias dalis ir projekto derinimo paslaugą. Sudėjus mažą bet ne viso projekto, o tik kelių dalių kainą su likusių dalių įsigijimo kaina ir derinimo paslaugomis kartais galima gauti gerokai didesnę bendrą projekto kainą nei ją siūlo visas dalis rengianti ir derinanti statybos leidimo gavimui įmonė. Taip pat yra grėsmė, kad rengiant atskiras dalis skirtingose įmonėse ar pas atskirus projektuotojus, dalys bus netinkamai susietos, pasitaikys klaidų, kurios trukdys ir ilgins derinimo procesą bei ilgins statybos procesą.
Maža projekto kaina taip pat gali slėpti tai, kad projekto dalys neišsamios, nepateikiami kai kurie sprendiniai ar kiekiai. Jeigu norite būti užtikrinti, kad statinį bus galima pastatyti tokį koks jis vaizduojamas, projekto sudėtyje greta architektūros dalies būtinai turi būti konstrukcijų dalis. Reikėtų įsitikinti, kad pateikiamos svarbiausių jungimo mazgų detalės ir pagrindiniai konstrukciniai sprendiniai. Statybos eigą ir organizavimą palengvins, jei projekte bus visų dalių kiekių žiniaraščiai. Pagal kiekius galima pasiskaičiuoti statybos kainą. Kartais rengiami projektai su sąmata. Juose yra projekto dalis statybos kainai nustatyti – tai dokumentais paremtas kainų skaičiavimas, kuris ne visada atspindi rinkos kainų, bet padeda įvertinti statybos rangovų siūlomas statybos kainas. Kitas dalykas svarbus projekto kokybei yra techninės specifikacijos, kuriose aprašomi naudojamos medžiagos, produktai, įrankiai ir darbų atlikimo būdai bei patikrinimo metodai.
Apibendrinant, svarbu žinoti kokios sudėties ir detalumo projektas jus tenkina bei kokių papildomų paslaugų tikitės (pvz.: projekto derinimas, projekto valdymas, techninė priežiūra ir kt.). Kai tikimas rezultatas aiškus galima užklausti atitinkamų klausimų renkantis projektuotojus. Taip atsimes netenkinantys užduoties projektuotojai ir pasirodys reali projekto kaina.
4. Teisingas požiūris į projekto kainą
Reikėtų išskirti du statytojų tipus:
• statytojas - statybos įmonė ar nuolat šia veikla užsiimantis asmuo;
• statytojas - pirmą kartą planuoja statyti statinį.
Pirmu atveju, jei statytojas gerai išmano statybos procesus ir jų organizavimą, jam gali būti nereikalingas išsamus statinio projektas, nes jis turi specialistus, kurie parengs sprendinių detalizavimą darbo projekto rengimo stadijoje. Taip pat dalį atliekamų procedūrų jis gali atlikti pats (sąlygų užsakymas ir gavimas, projekto derinimas, statybų valdymas) ir kt.. Projektas gali būti minimalios apimties, todėl statytojas gali derėtis dėl mažesnės projektavimo kainos.
Antru atveju, statytojas žino mažai arba nežino nieko apie statybas. Galbūt net nenori gilintis į šiuos procesus – jam reikalingas baigtas galutinis projektas – statinys. Šis klientas turėtų tikėtis didesnių išlaidų projektavimui ir statybos organizavimui. Projektuotojai arba projektų valdytojai gali suteikti visas paslaugas iki statybos užbaigimo ir klientui nereikės nieko daryti. Su juo suderinami pagrindiniai sprendiniai, o dokumentų tvarkymas, sąlygų užsakymas, derinimo procedūros, projekto ir statybos organizavimas bei valdymas atliekamas pasamdytų specialistų. Tokiu atveju derantis dėl projekto ir kitų darų kainos reikia tinkamai įvertinti savo galimybes ir darbo indėlį į numatomą procesą.
Svarbu tinkamai įvertinti savo galimybes ir pagal jas žinosite teisingą kainą. Kuo mažiau dalykų galite ar norite atlikti patys tuo daugiau paslaugų reikia pirkti. Nereikėtų tikėtis, kad įsigijus labai pigų projektą, kurio sutartyje nenumatyti tam tikri veiksmai, projektuotojas šiuos darbus atliks už dyką. Kiekvienas sudėtingesnis objektas reikalauja daugiau dėmesio ir laiko, todėl ir kainos reikėtų tikėtis atitinkamos.
Pastabos:Taikant straipsniuose naudojamą teisinę informaciją, būtina ją tikrinti galiojančiuose teisės aktuose. Ši medžiaga pateikiama pagal jos sudarymo dieną galiojusius teisės aktus. Visais atvejais privaloma vadovautis galiojančiais teisės aktais, ne tinklalapyje pateikiamu turiniu.Šiame tinklalapyje pateikiamos nuorodos ar rodyklės į kitų privačių ar viešų organizacijų sukurtą ir prižiūrimą intelektualinę nuosavybę - tinklalapius. Šios nuorodos pateikiamos vartotojų patogumui. Tinklalapio kūrėjai negarantuoja susijusios informacijos tikslumo, teisingumo ar išsamumo. Visos publikuojamos nuorodos yra viešai prieinamos internete, todėl už jų kokybę, reklamą bei legalumą puslapio kūrėjai neatsako. Nuorodų į kitus tinklalapius naudojimas nereiškia jų autorinių teisių pasisavinimo - vartotojas nukreipiamas tiesiai į šiuos tinklalapius pateikiant tiesioginę nuorodą į šaltinį.Tinklapis ir jame esanti informacija yra valdomi www.nekilnojamast.lt kūrėjų. Visais klausimais dėl turinio galima kreiptis skyriuje "Kontaktai" nurodytais kontaktais.